EU VAT nummer hos firma der ikke er moms - Side 2 - Amino.dk
på Amino
Bliv gratis medlem på Amino
 

Køb et Amino Sponsorlink

 

Nye ekspertblog-indlæg
om  Innovation & Vækst

Læs flere ekspertindlæg
 

Top karmaliste (30 dage)

De flinkeste Amino’er der hjælper mest med "Import & Eksport Hjælp - Få den her "

 

EU VAT nummer hos firma der ikke er moms registreret

Side 2 ud af 2 (15 indlæg) < Forrige 1 2
Amino-karma 8.219
Tilmeldt 19. jan 15
Indlæg ialt: 1.764

Jesper_nl
Skrevet 29-10-2018 kl. 12:55

Pythonrap:

Jesper_nl:
Når man sælger ydelser til virksomheder beliggende i andre EU-lande skal man anvende omvendt betalingspligt, dvs. din kunde skal have et momsnummer. Så i yderste konsekvens kan du ikke handle med dem, da du dermed selv vil forbryde dig mod momsreglerne.

Det er ikke helt korrekt. Jeg sælger både ydelser og varer til en kunde, med flere adresser i EU. Denne er ikke VAT-NO. og der skal heller ikke opkræves moms!

Med henvisning til hvilke regler?

 

I den konkrete tråd oplyses, at der er tale om elektroniske ydelser, så en evt. diskussion omkring fritagelser i henhold til eksempelvis § 13 eller 34 er irrelevant.

Amino-karma 167.130
Fra 2800 Lyngby
Tilmeldt 2. mar 11
Indlæg ialt: 36.124
Amino Plus
Cookie - John Hannover
Fra John Hannover
Skrevet 29-10-2018 kl. 15:17

vi kan vel slå fast, at salg af elektroniske ydelser til private (alle uden gyldig momsnummer) i EU fordrer registrering for moms i alle de EU lande man sælger til - via onestopshop system i skat.dk og man skal kunne redegøre for kundens købsland af samme årsag

http://johnhannover.blogspot.dk/2014/08/nye-momsregler-for-en-del-ydelselssalg.html

vh John Hannover

Amino-karma 8.219
Tilmeldt 19. jan 15
Indlæg ialt: 1.764

Jesper_nl
Skrevet 29-10-2018 kl. 15:34

Cookie - John Hannover:

vi kan vel slå fast, at salg af elektroniske ydelser til private (alle uden gyldig momsnummer)

Det er måske her vi ikke er enige og ikke kan slå fast.

 

At man ikke har et momsnummer betyder ikke man er privat og kan behandles derefter. ML § 15 afgrænser afgiftspligtige og ikke-afgiftpligtige (private)

 

Eksempelvis en tandlæge eller lægepraksis har ikke nødvendigvis et momsnummer, men det betyder ikke de kan behandles momsmæssigt som var de privatpersoner. En læge uden momsnummer kan ikke bare købe en momspligtig ydelse i et andet EU-land, da sælgeren som udgangspunkt skal følge reglerne omkring omvendt betalingspligt, med andre lægen skal enten have et momsnummer eller finde en leverandør i sit eget land.

Amino-karma 4.921
Tilmeldt 5. mar 06
Indlæg ialt: 1.275

Pythonrap
Skrevet 29-10-2018 kl. 15:37

Jesper_nl:
I den konkrete tråd oplyses, at der er tale om elektroniske ydelser, så en evt. diskussion omkring fritagelser i henhold til eksempelvis § 13 eller 34 er irrelevant.

Mit input var ikke for at piske en stemning op. Det var blot for at gøre opmærksom på, at det er ikke alle i EU B2B, der har CVR. NR og skal opkræves moms. Intet andet.

Amino-karma 59
Tilmeldt 7. nov 18
Indlæg ialt: 26

david4
Skrevet 07-11-2018 kl. 16:56
det er svært at sige måske spørger regeringen skattekontor

Get more facebook exposure  https://www.ibuyfans.com/

Side 2 ud af 2 (15 indlæg) < Forrige 1 2

RSS-feed
 
Innovation & Vækst er venligst sponseret af:

Import & Eksport Hjælp - Få den her
Besøg vores andre hjemmesider :