Skal hvervgiver indberette honorar til skat? - Amino.dk
på Amino
Bliv gratis medlem på Amino
 

Køb et Amino Sponsorlink

 

Nye ekspertblog-indlæg
om  Administration & Finansiering

Læs flere ekspertindlæg
 

Top karmaliste (30 dage)

De flinkeste Amino’er der hjælper mest med "Bogføring, regnskab, moms, skat m.m. "

 

Skal hvervgiver indberette honorar til skat?

Side 1 ud af 2 (14 indlæg) 1 2 Næste >
Amino-karma 227
Tilmeldt 13. jul 15
Indlæg ialt: 49


Skrevet 14-03-2019 kl. 14:30

Jeg undrer mig over, at et forlag, som jeg har arbejdet freelance for i 2018 ikke har indberettet mine honorarer til Skat, hvilket fremgår af den foreløbige årsopgørelse.

Mit spørgsmål er, om indberetning er lovpligtig, eller om det er almindeligt, at det er mig - eller 'lige så godt kan være mig', der gør det, altså hvis det ikke er sket fra hvervgiverens side.
Jeg har cvr-nr., men til disse opgaver har jeg givet mit CPR, bare sådan lige til orientering her (dog ikke på opfordring, gav det bare til forlaget som en selvfølge).

Jeg har oplevet det før, hvor et forlag både-og indberettede honorarerne (hvor forlaget i øvrigt selv havde bedt om CPR/eller cvr.).

Så hvad siger loven om, hvem der skal indberette b-indkomst/honorar? Eller om det evt. er frivilligt for hvervgiveren (og dermed selvfølgelig lovpligtigt for modtageren)?

I disse tilfælde er der tale om fast tilknytning/mange opgaver over længere tid, så jeg tænker faktisk også på, om der kan være nogle fordele for hvervgiveren (her forlagene) i ikke at indberette -?
Fx for at undgå, at Skat skulle opdage, at der benyttes freelancere i for stort omfang og altså svarende til fuldtidsansættelse. Der er jo noget der, har jeg hørt lidt om.

Hvad siger I kloge? Er det helt o.k., at forlaget ikke har indberettet mine honorarer?

:-)


 






Amino-karma 172.383
Fra 2800 Lyngby
Tilmeldt 2. mar 11
Indlæg ialt: 37.492
Amino Plus
Cookie - John Hannover
Fra John Hannover
Skrevet 14-03-2019 kl. 14:32

Loven er helt klar - hvergiver som firma skal indberette alt honorar til CPR personer http://johnhannover.blogspot.dk/2014/02/indberetningspligt-skat.html. Du kan slet ikke selv udfylde rubri k 12 i årsopgørelsen

Manglende indberetning er ”sort arbejde” og du vil se, at der ved rubrik 12 står, at DU skal kontakte arbejdsgiveren ved fejl

vh John Hannover

Amino-karma 227
Tilmeldt 13. jul 15
Indlæg ialt: 49

Lynette
Skrevet 14-03-2019 kl. 16:27

Ja, det virker jo tydeligt nok, det hele.
Jeg har ikke set alle dine links, men har også tjekket lidt rundt selv - og alt i alt har jeg svært ved virkelig at finde 'Lovens bogstav'.

Fx dit link her - der står 'Historisk Forældet' på den:
https://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=2062337&fref=gc&dti=44076347394

Og denne her, § 7A, er 'ophævet pr. 1.1.19' (omend dermed vel gældende for 2018):
https://www.foxylex.dk/skattekontrolloven/7A/


Det samme gælder denne med § 10A, som Skat selv henviser til:
https://www.foxylex.dk/skattekontrolloven/10A/

Er de mon ophævede eller hvad, og hvad er i så fald ophævet/gældende?

I Skattekontrolloven her er der slet ingen § 10A og 10B:
https://www.retsinformation.dk/Forms/r0710.aspx?id=196403

- - - selvom jo altså Skat selv henviser til disse to paragraffer, altså 10A og 10B her:
https://skat.dk/skat.aspx?oid=217698


Til gengæld er der §10A og 10B her, men de handler om noget andet:
https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=152434

Så jeg er ved at være lidt svimmel!

Hvor kan jeg finde den blåstemplede og gældende ordlyd, der slår fast, at forlaget selvfølgelig skal indberette mine honorarer?

??  :-) 


Amino-karma 227
Tilmeldt 13. jul 15
Indlæg ialt: 49

Lynette
Skrevet 14-03-2019 kl. 16:36

Jeg vil jo kontakte forlaget, og jeg vil derfor være helt klar på, hvad der gælder, og derfor også hvad der kan tænkes at være årsagen til den manglende indberetning. Umiddelbart tænker jeg, at der er noget fusk inde i billedet, men det vil jeg jo gerne være sikker på, i så fald.

Jeg har ringet til Skat flere gange i dag, men 'ingen ledige medarbejdere, prøv igen senere'.
Tja, virkelig svært efterhånden, synes jeg.

Tak for dine svar! :-)

Amino-karma 172.383
Fra 2800 Lyngby
Tilmeldt 2. mar 11
Indlæg ialt: 37.492
Amino Plus
Cookie - John Hannover
Fra John Hannover
Skrevet 14-03-2019 kl. 16:47

ja årsopgørelsen har blokeret en del for telefon siden mandag-  men iøvrigt er det klogt at skrive til skat for svar men - ingen tvivl, hvis de er CVR og du er CPR skal de opgive det til skat
Jeg kan sige Saxo som forlag sidste år kiksede med mig- godt nok opgav de men galt i 3 omgange som så blev korrigeret - hvis det skulle være forlaget :) 

vh John Hannover

Amino-karma 811
Fra Virum
Tilmeldt 28. mar 05
Indlæg ialt: 162
Amino Plus
John de Summer-Brason
Fra Brason.dk
Skrevet 14-03-2019 kl. 18:05

Du har din ryg fri, når du får opgivet omtalte B-honorar til Skat. Skat er forberedt på, at udenlandske opdragsgivere ikke indberetter til dem. Men danske opdragsgivere skal indberette. Jeg kan forstå på medarbejder jeg kender hos Skat, at man stiger i deres interne ratings, når man opgiver beløb, de ikke har fået indberettet fra arbejdsgiverside.

Amino-karma 79
Tilmeldt 22. jun 14
Indlæg ialt: 18

Sv J
Skrevet 14-03-2019 kl. 18:20

Er der tale om honorar eller afregning efter regning fra virksomhed?

Hvordan har du afregnet med forlaget - du skriver "Jeg har cvr-nr., men til disse opgaver har jeg givet mit CPR, bare sådan lige til orientering her (dog ikke på opfordring, gav det bare til forlaget som en selvfølge)."

Har du bare opgivet dit cpr til orientering men ellers sendt en regning med de cvr må de jo forvente det er en selvstændig virksomhed som de har handlet med og så må indkomsten jo indgå i dit firma.

Amino-karma 227
Tilmeldt 13. jul 15
Indlæg ialt: 49

Lynette
Skrevet 14-03-2019 kl. 19:38

Jeg bruger CPR til faste kunder, i tidens løb tre forskellige forlag. De får mit CPR, og der er derfor hverken cvr-nr. eller moms (dvs. der står: Moms:  0) på fakturaen.

Cvr-nummeret bruger jeg en sjælden gang, hvis kunden ikke er fast eller ikke er en virksomhed, og for at have et cvr-nr. udadtil. Jeg arbejder on and off som freelancer, men klart professionelt, hvilket ses af både faktura og hjemmeside.
Fordelen med CPR er, at der ikke er indkomstloft ift. momsregistrering, og det er i det hele taget en nem administration for mig selv. Fakturaerne er samtidig mit regnskab.
Disse ting har jeg snakket med Skat om flere gange.

Mht. indberetning, så er det mit klare indtryk, at der skal indberettes fra forlagets side, uanset om jeg er selvstændig eller honorarmodtager.

De to andre forlag, jeg har arbejdet for, har haft det hhv. helt og delvist på plads, helt uden videre.
Og altså udelukkende med mit CPR-nummer.

... :-)

Amino-karma 227
Tilmeldt 13. jul 15
Indlæg ialt: 49

Lynette
Skrevet 14-03-2019 kl. 19:45

John de Summer: Godt at høre, :-), det er også meget nemmere, og det forstyrrer i hvert fald ikke nattesøvnen ... :-)

Amino-karma 227
Tilmeldt 13. jul 15
Indlæg ialt: 49

Lynette
Skrevet 14-03-2019 kl. 20:00

I øvrigt mht. indberetning fra forlagets side: Jeg indgår i forlagets kerneydelse, dvs. bogproduktion, som grafiker og korrekturlæser. Derfor må mine honorarer nødvendigvis indgå i deres regnskab, hvis ellers det er, som det skal være - skulle jeg da mene - ?

Side 1 ud af 2 (14 indlæg) 1 2 Næste >

RSS-feed
 
Besøg vores samarbejdspartnere :