Udlejeren viderefakturerer vandforbrug med tillæg? - Side 1 - Amino.dk
på Amino
Bliv gratis medlem på Amino
 

Køb et Amino Sponsorlink

 

Nye ekspertblog-indlæg
om  Administration & Finansiering

Læs flere ekspertindlæg
 

Top karmaliste (30 dage)

De flinkeste Amino’er der hjælper mest med "Jura, kontrakter, lovgivning, ophavsret m.m. "

 

Udlejeren viderefakturerer vandforbrug med tillæg?

Side 1 ud af 2 (12 indlæg) 1 2 Næste >
Amino-karma 250
Fra Frederiksberg
Tilmeldt 24. aug 08
Indlæg ialt: 63


Skrevet 06-05-2019 kl. 14:09

Hej!

Min kones enkeltmandsfirma lejer en butik (erhvervslejemål) og i kontraktet står at hun skal betale udlejer for vandforbrug.

Nu har vi fået en faktura fra udlejeren der han fakturerer 50 kr/m3 for koldt vand men vi ved at Hofor kun fakturerar c.a 39 kr/m3.  Han har altså et tillæg på 11 kr/m3. I kontraktet står det "vandforbruget betales fra første liter " men intet om tillæg eller pris per m3

Vi har gjort indigelse og jeg mener at hvis kontraktet siger at det er forbrug vi betaler for så kan det ikke være et pris som udlejeren bare sætter på skøn men skal 

altså være det faktiske pris per m3

Kan det være rigtigt at udlejeren fakturerer med tillæg på 11kr/m3?

Med venlig hilsen

Aarto

Amino-karma 3.674
Fra Aarhus
Tilmeldt 20. nov 14
Indlæg ialt: 811

Arne
Skrevet 06-05-2019 kl. 18:00

Og det som I har fået oplyst er inkl. vandafledningsafgift?

Prøv i første gang at høre udlejer. Måske der er en fornuftig forklaring - det er sjældent særligt formålstjenligt, straks at antage en ond vilje på et så vagt grundlag.

Amino-karma 250
Fra Frederiksberg
Tilmeldt 24. aug 08
Indlæg ialt: 63

Aarto Reponen
Skrevet 06-05-2019 kl. 18:11

Vi har spørget. Det er ikke en professionel udlejer men end håndværker som lejer ud ekstra lokale. Han siger at han gør bare som med viderefakturering af byggematerialer med pålæg :)

Amino-karma 250
Fra Frederiksberg
Tilmeldt 24. aug 08
Indlæg ialt: 63

Aarto Reponen
Skrevet 07-05-2019 kl. 11:49

Ja, det er inklusive Spildevandstakst

Udlejeren snakked om at han vil have noget fordi der er en separat målere som han får betale for etc.  men det er jo hans faste omkostninger for at kunne leje lokalerne ud og ikke noget han kan fakturere som pålæg på vandforbruget

Jeg har selv fundet ud af hvad Hofor har faktureret idet han ikke har presenteret grundlag for sin viderefakturering av vandforbruget, han har kun sendt os en faktura med 60kr/m3 koldt vand og 80kr/m3 varmt vand

Med venlig hilsen

Aarto

Amino-karma 87
Tilmeldt 22. jun 14
Indlæg ialt: 20

Sv J
Skrevet 07-05-2019 kl. 16:18

Jeg ville bede udlejer om en juridisk dokumentation for at han må lægge den og andre indirekte udgifter på vandafregningen

Amino-karma 10.967
Fra København
Tilmeldt 30. jul 07
Indlæg ialt: 2.042

Flemming
Skrevet 07-05-2019 kl. 16:31

Sv J:

Jeg ville bede udlejer om en juridisk dokumentation for at han må lægge den og andre indirekte udgifter på vandafregningen

Når man er uenig med andre, så har man ikke krav på at de løfter bevisbyrden for at de må - men du må løfte bevisbyrden for at de IKKE må.

Verden ville gå i stå, hvis alle altid skulle godtgøre hvad de må.

Amino-karma 5.460
Fra Birkerød
Tilmeldt 29. apr 11
Indlæg ialt: 1.144

Cef
Skrevet 07-05-2019 kl. 16:42

Nej, jeg mener ikke udlejeren kan pålægge udokumenterede udgifter ovenpå prisen. Som udgangspunkt burde der dog blot hæves et A/C beløb hos jer, mens der skal laves et årligt forbrugsregnskab (lovkrav), som dokumenterer forbruget for hele ejendommen og heraf jeres andel. Her kan der godt indeholdes udgifter, som udlejer afholder i forhold til leveringen mv. af vand varme og el mv.

Du kan se mere i Erhvervslejelovens §§ 45 - 53.

https://www.retsinformation.dk/forms/R0710.aspx?id=203470#idec2a5b1c-f1c5-42ea-8c83-8fb8d2717822

Statsautoriseret revisor - København

Amino-karma 87
Tilmeldt 22. jun 14
Indlæg ialt: 20

Sv J
Skrevet 07-05-2019 kl. 17:37

Det vil sige du mener jeg kan sende dig en regning som du er pligtig til at betale og så skulle bevisbyrden ligge hos dig hvis du ikke vil betale - den tro jeg ikke holder. Kommer den sag for retten vil bevisbyrden ligge hos udlejeren.

Amino-karma 250
Fra Frederiksberg
Tilmeldt 24. aug 08
Indlæg ialt: 63

Aarto Reponen
Skrevet 08-05-2019 kl. 08:03

Howdy!

Bevisbyrden er ikke et problem her, jeg har de faktiska vendregninger fra Hofor så det er kuns spørggsmål om det er i orden at udlejeren fakturerer for vand med tillæg og efter egen skøn.  Der stpr intet i kontraktet at vi skal betale vandmålerafgifter eller andre tillæg, kun "forbrug"

Vi etaler ikke aconto  men har en egen målere

Med venlig hilsen

Aarto

Amino-karma 178.126
Fra 2800 Lyngby
Tilmeldt 2. mar 11
Indlæg ialt: 38.899
Amino Plus
Cookie - John Hannover
Fra John Hannover
Skrevet 08-05-2019 kl. 11:25

Jeg vil formode at I så skal betale vand efter det som det koster udlejer - inkl konkret målerafgifter og andet som denne faktureres - da det jo er forbrug

I kommer nok ikke længere uden en advokat hvis ikke i kan tale er overens. I skal betale under protest -. ikke undlade at betale noget i forbindelse med husleje, og så kan en advokat være eneste vej frem for det konkrete resultat

vh John Hannover

Side 1 ud af 2 (12 indlæg) 1 2 Næste >

RSS-feed
 
Besøg vores samarbejdspartnere :