Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE
Hvor mange stjerner giver du?
Amino.dk Blogs Ekspertblogs Jonas Busekist Aflyste møder - igen og igen.

Aflyste møder - igen og igen.

572 Visninger
Hvor mange stjerner giver du? :
27 January 2025

Vi kender det alle sammen!

Personer der bliver ved og ved med at udskyde og aflyse vores salgsmøder. Det er utrolig tidskrævende, og vi når på et tidspunkt et sted, hvor vi har for mange af disse møder i kalenderen.

Mit personlige råd er, at hvis kunden har rykket dit salgsmøde mere end to gange og udskyder mødet langt ud i fremtiden (+ en måned) og virker meget kort for panden, når du ringer, vil jeg klart anbefale, at du som sælger har mod til at sige fra over for disse personer. Det skyldes simpelthen, at det er demotiverende og tidskrævende at bruge tid på personer, der konstant aflyser og rykker dit salgsmøde. Desuden er chancen for, at de køber når, eller hvis du engang får mødet i stand, meget lille, da de højst sandsynligt ikke har den store interesse i dit produkt, men blot rykker af høflighed.

Når du ringer, kan det evt være noget i stil med:

Kære *Kundens navn*, jeg vil virkelig gerne hjælpe dig, og jeg kommer også hellere end gerne ud til dig, men hvis vi skal rykke mødet igen, skal det være i denne uge - og ellers er du velkommen til at skrive til mig, når du finder tid"

Så brug hellere tiden på at finde nye kunder, der gerne vil tale med dig og har interesse i dit produkt. Det giver dig langt bedre energi og motivation og dine chancer for at sælge til dem er langt større.

Hav en fantastisk uge!

Hvor mange stjerner giver du? :
Få besked når Jonas_Busekist skriver Skriv dig op